Misie.com.pl
Węgrów (herb)

Węgrów (herb)

Przez: w kategorii: Herby opublikowano: listopad 18, 2015

Węgrów – miasto i gmina w województwie mazowieckim, siedziba władz gminy miejskiej Węgrów, gminy wiejskiej Liw i powiatu węgrowskiego (w latach 1867-1975 i od 1999).

Herb Węgrowa przedstawia w żółtej tarczy herbowej wizerunek brunatnego niedźwiedzia z uniesioną prawą przednią łapą, nad niedźwiedziem trzy czarne rogi myśliwskie (trąby) w srebrnych okuciach, w układzie w roztrój (triskelion).

Herb pochodzi z nadania Jana Kazimierza z 1651 roku, wymieniony jest w przywilejach Węgrowa przyznanych miastu przez tego władcę. Trzy trąby w układzie w roztrój pochodzą z Trąby, herbu rodowego długoletnich właścicieli Węgrowa – Radziwiłłów. Herb był używany do czasu rozbiorów Polski; w okresie zaborów zastąpiło go godło państwowe, podobnie jak w innych polskich miastach.

Do herbu powrócono w II Rzeczypospolitej. W latach 30. XX wieku magistrat Węgrowa wydał znaczki opłaty skarbowej z błędnym wizerunkiem węgrowskiego herbu – niedźwiedź miał na nim uniesioną lewą łapę, zamiast prawej. Błąd ten powielono również w herbarzach i innych wydawnictwach, między innymi w pracy „Miasta polskie w tysiącleciu„.

Wzór obecnego herbu Węgrowa, zgodnego z tradycją historyczną, ustaliła Rada Miasta uchwałą nr XVII/118/95 z 15 listopada 1995.

|

Kalendarz wydarzeń

LikeBox

Szukaj

loading