Misie.com.pl
Ciekawostki

Nasze filmy:

Zapraszamy do obejrzenia reportażu! Realizacja: Dorota Prynda.

Wideo prezentacja, która była wyświetlana podczas wystawy w Spodku w Katowicach.

Nasza stara strona:

Ciekawostki

Dzień Pluszowego Misia – historia i ciekawostki

Pluszowy miś to pierwsza zabawka jaką otrzymuje dziecko po narodzinach. Staje się towarzyszem wszelkich zabaw, pomocą w pokonywaniu nocnych lęków, a w dorosłych życiu miłym wspomnieniem dziecięcych lat i pamiątka na całe życie.

Historia Pluszowego Misia

25 listopada pluszowy miś będzie obchodził swoje 110 urodziny! Pierwszy pluszowy miś został stworzony w Stanach Zjednoczonych. Inspiracją do jego stworzenia była ilustracja z polowania, podczas którego został postrzelony maleńki niedźwiadek. Obecny tam prezydent Stanów Zjednoczonych Theodor Roosevelt rozkazał uwolnienie małego niedźwiadka.

Słynne pluszowe misie

Pluszowe misie stają się również inspiracją dla pisarzy. Tak powstała jedna z najsłynniejszych bajkowych postaci – Kubuś Puchatek. Autor bajki A. A. Milne wzorował się na pluszowym misiu swojego syna Christophera. Każdy z nas pamięta bajkowe postacie z czasów dzieciństwa: przyjacielskiego Misia Uszatka, wciąż podróżującego Misia Coralgola, sympatycznego misia Yogi z Parku Yellowstone, czy miłego Misia Paddingtona. Z uśmiechem na twarzy można oglądać poczynania słynnego brytyjskiego Jasia Fasoli ze swoim pluszakiem Teddym.

Imprezy dla dzieci z misiem

Dzień pluszowego misia jest obchodzony z roku na rok coraz huczniej. Organizowane są parady, bale, zabawy na cześć pluszowego misia. Pluszaki są uwieczniane na laurkach, rysunkach plakatach. Dla pluszowych misiów organizowane są nawet konkursy na: najmniejszego, największego, najstarszego, najmilszego itp. Tak na marginesie, to każdy z nas wie, że to jego pluszak jest Naj! W tym wyjątkowym dniu dzieci przychodzą do szkół i przedszkoli ze swoimi pluszowymi misiami. Wspaniałą pamiątką dla przedszkola i niesamowitym przeżyciem dla dzieci będzie spotkanie z prawdziwym pluszowym misiem, wielkości dorosłego człowieka. Często takim wizytą towarzyszą animacje, gry i zabawy związane z pluszowym misiem.

Szpital Pluszowego Misia

Znając przywiązanie dzieci do swoich pluszowych misiów Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA stworzyło Szpital Pluszowego Misia. Jest to projekt edukacyjny, który poprzez zabawę ma na celu zmniejszenie u dzieci stresu związanego z wizytą u lekarza.

Muzea z pluszakami i innymi zabawkami

Obecnie na rynku istnieje ogromny wybór pluszowych misiów, a co z pluszakami którymi bawili się na nasi rodzice i dziadkowie? Może odnajdziesz go zakurzonego na strychu? Jeśli chcesz pokazać swojemu dziecku pluszaki sprzed lat, zaproś go do muzeum zabawek! Najstarszym i największym muzeum w Polsce jest Muzeum Zabawek I Zabawy w Kielcach. Na Dolnym Śląsku zapraszamy do zwiedzania m.in. muzeum w Karpaczu oraz w Kudowie-Zdrój.

Bezpieczeństwo dzieci przede wszystkim

Mimo wszelkich zalet pluszowych misiów, nie możemy zapomnieć o bezpieczeństwie! Przed zakupem sprawdź na metce czy pluszak ma podstawowe atesty CE* i EN71**. Zabawki powinny być wykonane z niepalnych materiałów i barwione bez użycia toksyn. Zwróć uwagę czy pluszaki można prać, aby pozbyć się z nich kurzu i roztoczy. Ze względu na plastikowe części (oczka, noski), spora część pluszaków przeznaczona jest dla dzieci powyżej trzeciego roku życia – taką informację również znajdziesz na metce.

*Oznaczenie CE nadawane przez producenta, który deklaruje w ten sposób, że produkt spełnia wszystkie wymogi Unii Europejskiej.

** Norma Europejska określająca wymogi bezpieczeństwa dla dzieci.

Pierwsze niedźwiedzie 

A dokładnie – pierwsze zwierzęta uznane za niedźwiedzie – pojawiły się na naszej planecie dwadzieścia milionów lat temu i miały rozmiar małych psów.

Północnoamerykański Kodiak

To największy gatunek niedźwiedzia obecnie żyjącego. Jego waga sięga 800kg, a kiedy stanie wyprostowany na tylnych łapach, mierzy ponad 3 metry.

Podobny obraz

Kermode – niedźwiedź duch z Kanady

Niedźwiedzie Kermode, nazywane Spirit bears czy Kanadyjską Pandą to  niedźwiedzie o białym futrze, które nie są w żaden sposób spokrewnione z Niedźwiedziem Polarnym, nie są też albinosami. Niedźwiedzie te, to podgatunek Niedźwiedzi Baribali. Ich białe futro jest wynikiem mutacji zwanej kermodyzmem. Aby urodził się biały niedźwiedź, oboje rodziców musza być nosicielami recesywnego genu. Z czarnych rodziców może narodzić się białe młode, a z białych rodziców mogą urodzić się czarne młode. Więcej informacji znajdziecie na TEJ stronie.

 

Herby i Godła z wizerunkiem niedźwiedzia

Odnośnik do strony – opis 18 herbów z niedźwiedziem

 

Kalendarz wydarzeń

LikeBox

Szukaj

loading