Misie.com.pl
Przemyśl (herb)

Przemyśl (herb)

Przez: w kategorii: Herby opublikowano: listopad 18, 2015

Przemyśl – ( http://miasto-przemysl.ugu.pl/?p=500 )W herbie Przemyśla zobaczymy kroczącego niedźwiedzia barwy czarnej, na ciemnoniebieskim tle oraz złotykrzyż powyżej sylwetki niedźwiedzia. Nad tarczą umieszczona jest złota korona, a pod tarczą napis: Libera Regia Civitas, w tłumaczeniu: Wolne Królewskie Miasto.

Jest to jeden z najstarszych herbów miejskich. Przemyśl otrzymał go już w wieku XIV po otrzymaniu prawa magdeburskiego. W tym okresie w herbie występował jedynie niedźwiedź na niebieskim tle. W późniejszych wiekach dodano koronę, krzyż, a w XVIII wieku napis pod tarczą. Ponadto w okresie zaborów w herbie miasta zamiast krzyża umieszczona była sześcioramienna gwiazda.

W  latach 1939-1941 podczas okupacji rosyjskiej zlikwidowano herb miasta (ale tylko obszarze administrowanym przez Rosjan). W czasach komunistycznych herb miał  nieco inną postać – bez korony i napisu oraz z niedźwiedziem barwy brązowej. Rada Miejska w Przemyślu w dniu 7 czerwca 1991r. przywróciła herb w obecnej formie.

Dlaczego w herbie Przemyśla jest niedźwiedź? Najprawdopodobniejsze wytłumaczenie związane jest z przybyciem w ówczesnych czasach osadników z hanzeatyckich miast, przeważnie z Kolonii. Były one ośrodkami kultu św. Urszuli (łac. Ursula – niedźwiedzica), uznawanej w średniowieczu za patronkę Przemyśla.

Niedźwiedź jako zwierzę herbowe jest spotykane często również w herbach innych miast, np.: Berlina, Berna, St. Gallen. Niedźwiedź oznaczał waleczność

|

Kalendarz wydarzeń

LikeBox

Szukaj

loading