Misie.com.pl
Miś Uszatek

Miś Uszatek

Przez: Kategorie Czytelni: Znane misie. opublikowano: luty 15, 2016

uszatek

 

Miś Uszatek – to uwielbiana przez dzieci postać stworzona w 1957 roku przez pisarza i poetę Czesława Janczarskiego oraz grafika Zbigniewa Rychlickiego. O jego przygodach dzieci mogły dowiedzieć się najpierw z dwutygodnika „Miś”, którego Czesław Janczarski był założycielem, następnie z kilku książek serii wydanych przez wydawnictwo Nasza Księgarnia (Nowi Przyjaciele Misia Uszatka, Gromadka Misia Uszatka, Przygody i wędrówki Misia Uszatka). Wszystkie książki ilustrowane były przez Zbigniewa Rychlickiego oraz tłumaczone na języki obce.

Prawie dwadzieścia lat później w 1975 roku łódzkie Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for rozpoczęło produkcję lalkowego serialu dla dzieci opowiadającego o przygodach Uszatka. Misiowi głosu użyczył, będąc także narratorem całej opowieści, znany polski aktor Mieczysław Czechowicz. Wyśpiewał on również najbardziej znane rozpoczęcie i zakończenie wśród polskich dobranocek :

 

Na dobranoc – dobry wieczór
miś pluszowy śpiewa Wam.

Mówią o mnie Miś Uszatek, bo klapnięte uszko mam.
Jestem sobie mały miś, gruby miś,
znam się z dziećmi nie od dziś.

 

 

Słowa do piosenki napisał Janusz Galewicz, a muzykę skomponował Piotr Hertel.
W szybkim tempie powstawały kolejne odcinki. Do 1987 roku powstały aż 104 filmowe przygody misia.

 

Misia pokochały przedszkolaki. Z jednej strony przypominał misia – maskotkę, którą każde dziecko miało w domu, a z drugiej – miał grono przyjaciół, wiele przygód i… chodził do przedszkola.
Filmowe przygody Uszatka uwielbiane były – i są nadal – przez dzieci w aż dwudziestu dwóch krajach, na przykład w Finlandii, gdzie dzieci do dziś mogą raz w tygodniu oglądać przygody Uszatka, a właściwie – po fińsku „Nalle Luppakorva”.

 

uszatek przyjaciele

 

Osiemnastocentymetrową lalkę Misia Uszatka dzisiaj można obejrzeć m.in. w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, a pozostałe znajdują się oczywiście w Se-Ma-Fo-rze oraz w muzeum w Łodzi. Niestety z wyprodukowanych na potrzeby serialu stu lalek Misia do dziś pozostały prawdopodobnie cztery.

 

Pora na dobranoc,
bo już księżyc świeci.
Dzieci lubią misie,
misie lubią dzieci.

|

Kalendarz wydarzeń

LikeBox

Szukaj

loading