Misie.com.pl
Ursynów (herb)

Ursynów (herb)

Przez: w kategorii: Herby opublikowano: listopad 18, 2015

Ursynów – dzielnica Warszawy; (http://ursynow.pl/page/index.php?str=1257 )Herb dzielnicy Ursynów został zaprojektowany i wykonany zgodnie z surowymi zasadami obowiązującymi w heraldyce przez zespół specjalistów, którego członkami byli między innymi prof . Jerzy Nowosielski i wybitny polski heraldyk Andrzej Kulikowski. Herb w ostatecznej postaci został zatwierdzony Uchwałą nr 69 Rady Gminy Warszawa Ursynów z dnia 14 lutego 1995 roku w sprawie Statutu Gminy Warszawa Ursynów.

Tak dobrze znany mieszkańcom Ursynowa niedźwiedź, w herbie został przedstawiony w pozycji stojącej, z różą prawej łapie. Postać niedźwiedzia jest nawiązaniem do herbu Rawicz Juliana Ursyn Niemcewicza. W 1822 roku Niemcewicz stał się właścicielem majątku „Ursynów”, nazwanego tak od jego rodowego przydomka.

Niedźwiedź stoi na murach zamku z dwiema blankowanymi wieżami, symbolizującego miasto. Czerwony zamek na żółtym tle informuje, że miastem tym jest Warszawa, bo oficjalnymi barwami Miasta Stołecznego Warszawy są właśnie kolory żółty i czerwony. Brama zamku jest gościnnie otwarta. Zielony pas w dolnej części herbu podkreśla walory przyrodnicze dzielnicy i fakt, że w niezbyt odległej przeszłości tereny dzisiejszego Ursynowa zajmowały wsie i pola uprawne.

Jaką funkję pełni dziś herb? Na pewno nie jest już oznaką rodu, do którego należeli rycerze osłaniający się tarczami z widniejącymi na nich rodowymi herbami. Nadal jednak jest znakiem rozpoznawczym czy, jak byśmy to dziś powiedzieli, logo…

Herb dzielnicy Ursynów można znaleźć w oficjalnych pismach podpisywanych przez burmistrza, w ursynowskim ratuszu, ale także na plakatach, w promocyjnych folderach, a nawet na różnego rodzaju przygotowywanych przez Dzielnicę gadżetach.

|

Kalendarz wydarzeń

LikeBox

Szukaj

loading