Misie.com.pl
Janosch

Janosch

Przez: Kategorie Czytelni: Ludzie związani z misiami. opublikowano: luty 15, 2016

180px-Janosch

 

Horst Eckert (Janosch) (ur. 11 marca 1931  w  Zabrzu) – urodzony na Górnym Śląsku  pisarz  niemieckojęzyczny, autor literatury dziecięcej. Janosch jest autorem ponad 300 książek dla dzieci. Książką, która dała początek całemu cyklowi pozycji dla dzieci, była  Ach, jak cudowna jest Panama (niem.”Oh, wie schön ist Panama”). Bohaterami cyklu są Miś i Tygrysek. Cykl obejmuje ponad 120 pozycji (według innych źródeł 160), które przetłumaczono na ponad 30 języków, a szereg z nich wydano też w języku polskim. Autor jest uzdolnionym grafikiem, sam ilustruje swoje opowiadania, a stworzone przez niego wizerunki wykorzystano przy tworzeniu  filmów animowanych oraz ozdabianiu ubrań dla dzieci.

Życie i twórczość

Urodził się w Zaborzu-Porembie, dzielnicy Zabrza w 1931. W 1944 w wieku 13 lat Janosch zaczął pracę w fabryce jako ślusarz. 1 czerwca 1945 (data niepewna) razemz rodzicami został wysiedlony do Niemiec i zamieszkał w Oldenburgu, gdzie podjął pracę w fabryce tekstylnej oraz naukę w szkole zakładowej. Od 1953 roku mieszkał w Monachium. Tutaj podjął naukę malarstwa, którą po paru semestrach przerwał.
Janosch choć jest pisarzem niemieckojęzycznym, o sobie mówi : „Czuję się Ślązakiem, to moja narodowość, to moja religia”.
W 1970 wydał książkę Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny (niem. „Cholonek oder Der liebe Gott aus Lehm”, polskie tłumaczenie z przedmową Wilhelma Szewczyka 1975) – przejmującą plebejską historię o losach mieszkańców Górnego Śląska od lat 30. do 50. XX wieku. Powieść w 2004 r. została przeniesiona na deski sceniczne przez Teatr Korez  z  Katowic.
Pseudonim Janosch powstał (jak mówi anegdota, której Horst Eckert nie dementuje), kiedy skierował do druku swoje pierwsze opowiadanie Historia konia Wałka (1960)i podpisał je „Janusz”, co niemiecki zecer „poprawił” na Janosch.
tumblr_m0hd3wcBnQ1qiy95zo1_500876y61

Wyróżnienia i spuścizna

Za swoją twórczość wielokrotnie nagradzany, w tym Federalnym Krzyżem Zasługi oraz Nagrodą Górnośląską, przyznawaną przez śląskie ziomkostwo.
Od 2005 r. katowicka redakcja Gazety Wyborczej przyznaje nagrodę Cegły Janoscha Ślązakom, którzy rozsławiają region. Wyróżnieni w nagrodę otrzymują prawdziwe cegły wykute ze ścian familoka w Zabrzu, w którym Janosch przyszedł na świat. Cegły wydobył jeden z dziennikarzy Wyborczej, tuż przed rozbiórką budynku.

|

Kalendarz wydarzeń

LikeBox

Szukaj

loading