Strona Główna
Ptaszki z szyszek
Stojace laleczki
Skrzaty
Owieczki z runa
Węzełkowe laleczki
Lalki z chust

Stojące laleczki

Materiał:
- biały trykot (stary podkoszulek)
- delikatny różowy trykot
- nie przędzona owcza wełna
- mocna biała nitka
- wełniana włóczka do zrobienia włosów

Głowa

Wyskubana owczą wełnę owijamy kwadratowym kawałkiem białego trykotu (około 20x20cm), formujemy w dość twardą kulę i zawiązujemy. Aby głowa nie kiwała się, należy umocować mocno zrolowaną w rurkę owczą wełnę wewnątrz główki przed obwiązaniem szyi. W miejscu ucha przyczepiamy podwójną mocną nitkę, okręcamy poziomo dookoła głowy mocno naciągając (nitka musi się wrzynać} i zawiązujemy w punkcie wyjścia. Obwiązujemy nitką jeszcze pół obrotu, do drugiego ucha, tutaj dobrze mocujemy, aby nitka nie mogła się przesuwać. Prowadzimy nitkę nad głową i przez szyję (przed wetkniętą rurką z wełny), ale nie naciągamy teraz zbyt mocno. Miejsce krzyżowania się nitek solidnie mocujemy z tyłu głowy. Jedną z poziomych nitek przesuwamy w dół (mniej więcej 1,5 cm ponad nitką szyi). Wierzchni trykot przycinamy według rysunku. Szew prowadzimy pionowo przez głowę. Wkładamy trykot przez głowę, na linii oczu dobrze naciągamy, z góry i z dołu łączymy razem i zszywamy. Na szyi naciągamy materiał, tak aby z przodu nie byto żadnych fałd. Oczy zaznaczamy najpierw szpilkami na linii oczu. Następnie przetykamy igłę z nitką kolejno od ucha do pierwszego oka, a stąd do drugiego oka i dalej do drugiego ucha, tak aby nitka w miejscu oka była widoczna na zewnątrz na długości około 0,5 cm. Należy przy tym uważać, aby linia oczu była dokładnie pozioma, a odstęp między oczami nie był zbyt mały. Oczy malujemy niebieską kredką. Usta zaznaczamy czerwoną kredką.


Włosy

Włosy robimy z wełnianej włóczki. Do fryzury "koński ogon" i "na chłopaka" jako punkt środkowy wybieramy górne ciemiączko. W wypadku warkocza wybiera się punki trochę poniżej uszu. Od tego miejsca naszywa się pojedyncze partie wokół głowy przy pomocy długich pasm wełny aż do nasady włosów. Przy warkoczu zaznaczamy delikatnie ołówkiem przedziałek i miejsce od ucha aż do przedziałka wypełniamy naszywając nitki z wełny, przy czym nie wszystkie ściegi idą w dół aż do ucha, gdyż byłaby tam zbyt gruba warstwa wełny. Każda część zostaje wypełniona oddzielnie gęstym naszyciem wełnianych nitek. Początki i końce nitek stanowiących włosy zostawiamy wiszące. Uzupełniając wszywamy jeszcze pomiędzy te pasma pojedyncze włosy, przy czym daną nitkę wszywamy albo w odwrotnym kierunku, albo umacniamy dany ścieg.

Korpus

Ręce i korpus robimy według wykroju z różowego trykotu albo z pociętego, starego, robionego na drutach cienkiego swetra. Wymiary w cm służą jedynie orientacyjnie, gdyż trzeba uwzględnić mniejszą lub większą rozciągliwość dzianiny. Ramiona sięgają w dół mniej więcej do kroku. Ręce zaszywamy, odwracamy na prawą stronę i aż do ramion wypełniamy owczą wełną. (Ramiona zostawiamy puste, aby ręce miały możliwość ruchu.) W środku złożenia materiału wycinamy matą dziurkę i wciskamy tam dolną część głowy ze zgrubieniem szyi. Mocujemy ją przyszywając kilkakrotnie dookoła szyi. Korpus kończymy tylnym szwem od kroku do ramion, a następnie zaszywamy pozostałe szwy kończąc na stopach. W kroku materiał ostrożnie nacinamy, a następnie korpus odwracamy na drugą stronę. Nogi aż do kroku wypychamy. Następnie nowym kłębkiem wełny wypchamy korpus (w ten sposób również nogi mogą się poruszać umożliwiając siadanie). Nogi i korpus powinny być mocniej wypchane niż ręce. Podczas wypychania cały czas formujemy kształt korpusu. W środku wełny wypełniającej korpus robimy wolne miejsce i wkładamy tam sterczącą z góry dolną część głowy. Materiał korpusu podciągamy nad ramiona, w górę aż do główki, przyszywamy do szyi i zaszywamy szew na ramionach. Dłonie lekko obwiązujemy albo fastrygujemy i marszczymy w nadgarstkach. Stopy zginamy pod kątem prostym do góry i przyszywamy w miejscu połączenia z nogą. Nitkę lekko naciągamy, przeciągamy przez małą dziurkę w pięcie, znowu naciągamy i od kostki do kostki przekłuwamy i przyszywamy. Aby lalka nie utraciła swego kształtu po wypraniu, należy ją położyć do wyschnięcia w ręczniku jak w hamaku. Można też czyścić tylko powierzchnię twarzy przy pomocy gąbki i odrobiny mydlanej piany.