I Polski Klub Miłośników Misiów i Niedzwiedzi I POLSKI KLUB KOLEKCJONERÓW
misiów i niedzwiedzi

Przedstawimy Ci 10 najlepszych bajek w których bohaterem jest MIŚ

10. Troskliwe misie

Postacie troskliwych Misiów zostały stworzone w 1981 w firmie American Greetings, ale nie były sprzedawane jako zabawki i inne produkty aż do 1983.

Troskliwe Misie to grupa uroczych, futrzanych przyjaciół, z których każdy ma specjalną misję. Troskliwe Misie pomagają nauczyć ludzi jak troszczyć się, dbać o drugiego człowieka, każdy miś ma na brzuchu jasno pomalowany obrazek, pokazujący światu o jaką dziedzinę troszczenia się każdy z nich dba.

W chmurkowym domku zwanym Care-a-lot (Troszcz się bardzo), Troskliwe Misie uczą się nawzajem jak się troszczyć. Czasami magicznie przeprowadzają do Care-a-lot dziecko, które ma wyjątkowe zmartwienie związane z troszczeniem się. W ten sposób Troskliwe Misie potrafią lepiej nauczyć dzieci niezbędnych cech, które posiada troskliwa osoba. Czasami również, Troskliwe Misie muszą pospieszyć na Ziemię, aby pomóc złagodzić kryzys w dbaniu i troszczeniu się między ludźmi. Gdziekolwiek Troskliwe Misie będą i cokolwiek będą robić, w swój mięciutki i zabawny sposób, zawsze dzielą swój specjalny dar troszczenia się, z każdym kogo napotkają na drodze.


9. Miś Yogi

Miś Yogi – postać niedźwiedzia z seriali i filmów animowanych produkowanych przez amerykańską wytwórnię Hanna-Barbera.

Yogi debiutował w 1958 jako postać drugoplanowa w serialu Pies Huckleberry. Spodobał się widzom, na skutek czego w 1961 Yogi otrzymał swój pierwszy własny serial Miś Yogi. Był głównym bohaterem łącznie siedmiu seriali na przestrzeni 30 lat, z których ostatni – Yo Yogi! – wyprodukowano w 1991 roku. Yogi i Boo Boo pojawiają się również kilka razy w serialu Zło w Potrawce.

Yogi mieszkał w fikcyjnym parku narodowym Jellystone, którego nazwa była nawiązaniem do Yellowstone, najstarszego na świecie parku narodowego, znajdującego się w Stanach Zjednoczonych. Wraz ze swoim przyjacielem Boo Boo zajmował się przede wszystkim zdobywaniem jedzenia, najchętniej poprzez kradzież koszy piknikowych turystów. Za to właśnie nie cierpiał ich Strażnik Smith.

W Polsce serial po raz pierwszy można było oglądać w latach 70. w programie Zwierzyniec, a następnie w Cartoon Network i TVP2, początkowo w bloku dla części widowni w wieku przedszkolnym Spotkanie z Hanna Barbera z lektorem, a później w bloku dla widzów w wieku 7-14 lat Hanna Barbera Polska z polskim dubbingiem. Obecnie jest emitowany na kanale Boomerang.


8. Księga Dżungli - Baloo

Księga dżungli (ang. The Jungle Book) – amerykański film animowany oparty na powieści Rudyarda Kiplinga Księga dżungli, a wyprodukowany przez Walta Disneya. Z książki zapożyczono jednak głównie bohaterów, a fabuła filmu nie ma prawie nic wspólnego z książkową.

Powstały również 2 seriale animowane z bohaterami filmu, oba były emitowane w bloku Walt Disney przedstawia w TVP1. Pierwszy to Super Baloo (ang. Tale Spin, 1990-1994), drugi zaś to Mała księga dżungli (ang. Jungle Cubs, 1996-1998).

Baloo – niedźwiedź wargacz pełniący w utworze głównie rolę humorystyczną. W istocie jest mądrym nauczycielem Praw Dżungli i języków zwierząt. Uczy wilcze szczenięta. Jest jedynym zwierzęciem któremu wolno głosować w Wilczym Wiecu Gromady a które nie jest wilkiem. Żywi się korzonkami, miodem i orzechami. Oddaje głos by Mowgli mógł zamieszkać z wilkami (ojciec i matka nie moga głosować). Bardzo często bił Mowgliego gdy ten nie przykładał się do nauki przez co często go do siebie zrażał. W rzeczywistości kochał go bardziej niż siebie samego.


7. Gumisie

Kreskówka opowiada o przygodach siedmiu Gumisiów, zamieszkujących swój rodzinny dom – Gumisiową Dolinę. Akcja toczy się w bliżej nieokreślonym europejskim średniowieczu. Gumisie znajdują się w centrum dziwnych i niezwykłych wydarzeń, jakie dzieją się na terenie królestwa Dunwyn i poza nim. Także postacie drugoplanowe, takie jak ogry, smoki, trolle, rycerze, olbrzymy, mają wyraźnie przypisane cechy charakteru. Piosenkę tytułową śpiewał Andrzej Zaucha.

W Polsce po raz pierwszy był emitowany w TVP1 w 1988. Serial był kilkakrotnie powtarzany. Od 11 kwietnia 2004 do 2 stycznia 2005 TVP1 wyemitował jedynie 39 odcinków (37, w tym 2 powtórzono). Od 18 marca 2007 do 15 czerwca 2008 TVP1 wznowiło emisję serialu w niedzielnej Wieczorynce w bloku Walt Disney przedstawia. Od 6 września 2009 roku do wiosny 2011 roku serial był emitowany w telewizji Polsat. 22 stycznia 2012 serial ponownie powrócił na antenę TVP1 w niedzielnej Wieczorynce (odcinki nie były emitowane chronologicznie) i był emitowany do 20 stycznia 2013 roku. Od 1 kwietnia do 1 września 2013 roku serial był emitowany na antenie Disney Channel w godzinach porannych. Od 14 kwietnia 2014 roku serial jest emitowany w TV Puls 2, a od 15 października 2014 na antenie Disney Junior.


6. Przygody Kubusia Puchatka

Podobnie jak i wiele innych postaci z książek Milne’a, Kubuś Puchatek został nazwany imieniem jednej z zabawek Christophera Robina Milne’a (1920-1996), syna pisarza. Z kolei pluszowa zabawka Christophera została nazwana tak od imienia niedźwiedzicy Winnipeg będącej żywą maskotką kanadyjskiego wojska z Korpusu Weterynaryjnego Kanady. Została kupiona za 27 dolarów przez porucznika Iana Gary’ego w miasteczku White River w Ontario, gdzie dziś znajduje się pomnik misia. W październiku 1914 r. została przewieziona do Wielkiej Brytanii. Postanowiono pozostawić ją w londyńskim ogrodzie zoologicznym. Zdechła 12 maja 1934[1].

W 1924 roku Alan Milne pierwszy raz przyszedł do zoo z czteroletnim synem Christopherem, który bardzo polubił Winnie. Trzy lata wcześniej Milne kupił w domu handlowym Harrods i dał synowi na jego pierwsze urodziny pluszaka firmy „Alfa Farnell”. We wrześniu 1981 61-letni Christopher Robin Milne, uczestniczył w odsłonięciu pomnika niedźwiedzicy Winnie (naturalnych rozmiarów, dzieło Lorne Makkina) w londyńskim zoo[potrzebne źródło].


5. Sezon na misia - Boguś

Boguś to oswojony niedźwiedź grizzly. Wiedzie on sielskie życie u boku gajowej Beth i co tydzień występuje w reality show. Pewnego dnia kłusownik o imieniu Shan przywozi na masce jelenia, któremu brakuje jednego poroża. Boguś uwalnia go. Shan poprzysięga mu za to zemstę.


4. Miś usztek

Miś Uszatek był bohaterem popularnym głównie wśród dzieci w wieku przedszkolnym – takim dzieciom łatwo się było identyfikować z Uszatkiem, bo z jednej strony przypominał on dostępną wszystkim pluszową zabawkę, a z drugiej strony był poważnym partnerem, kolegą z przedszkola. Na dodatek okazał się bohaterem na wskroś współczesnym, nie tylko w zachowaniu czy języku, ale i w ubiorze, o co zawsze dbał projektant Zbigniew Rychlicki.


3. Miś Colargol

Colargol, Miś Colargol – postać fikcyjna, miś, bohater serii filmów animowanych Przygody Misia Colargola wyprodukowanych w latach 1967–1974 przez wytwórnię filmową Se-ma-for.

Postać stworzyła francuska pisarka Olga Pouchine (płyty, książeczki, słuchowiska) w latach 50. XX w. Dzięki staraniom francuskiego producenta Alberta Barillé (twórca takich seriali jak "Był sobie człowiek" czy "Były sobie odkrycia" w firmie Procidis) na przełomie lat 60. i 70. w wytwórni Se-ma-for w Łodzi powstał serial lalkowy. Kierownikiem artystycznym, współautorem scenariusza oraz autorem scenografii jest Tadeusz Wilkosz. Muzykę do serialu skomponowali Mireille (odc. 1-27) i Jean Michel Defaye (odc. 28-53).


2. Magiczne przygody misia Ruperta

Magiczne Przygody Misia Ruperta – brytyjski serial animowany z 2006 roku, którego głównym bohaterem jest Miś Rupert, postać stworzona przez Mary Tourtel w 1920 roku. Głównym odbiorcą są dzieci w wieku przedszkolnym. Postacie są częściowo animowane, a częściowo generowane komputerowo. W Polsce nadawany na kanale MiniMini od 1 maja 2008 roku. Od 7 września 2010 roku nadawany jest na kanale TVP1 w Wieczorynce.


1. Miś w dużym niebieskim domu

Niedźwiedź w dużym niebieskim domu / Miś z błękitnego domu – serial emitowany dawniej na kanałach TVP1, MiniMax i Canal+, obecnie można go oglądać na kanale MiniMini.

Bohaterowie

Sporadycznie pojawiają się także inne postacie, takie jak niezwykle liczna rodzina Tutka, kuzynka Pipa i Popa czy Słońce, z którym Miś rozmawia z rana w niektórych odcinkach.


Obrazy, postacie i wszelkie prawa autorskie należą do ich właścicieli

Artykuł został wyświetlony 46258 razy.

Warto zobaczyć:

Zestawienie 10 najlepszych bajek, w którym występuje miś

Obowiązkowa lista każdego małego misia!

Takie misie jak Miś Yogi, Baloo czy też nasz Uszatek, znalazły się na liście!
a chcesz wiedzieć jakie jeszcze inne postacie znalazły się na liści? Koniecznie zobacz!

Czytaj dalej...

Reklama

ArkMar

ArkMar Studio

Studio nagraniowe ArkMar - tworzenie muzyki na zamówienie, tworzenie photo-slide-teledysków.

Najciekawsze artykuły:

Miejscowości w Polsce związane z misiami

Czy wiedziałeś że, Niedźwiedź jest w Łagowie, a Misie w Międzyrzeczu Podlaskim?
Nie? To koniecznie sprawdź, gdzie możesz je jeszcze spotkać.

Czytaj dalej...

Misie w filmach

Barbara Koniecka mówi o polskej kinomatografi

Niewątpliwymi gwiazdami łódzkiego Studia Filmowego SE-MA-FOR są misie.
Na misiowym panteonie przednie miejsce zajmuje Miś Uszatek.

Czytaj dalej...

Zestawienie 10 najlepszych bajek, w którym występuje miś

Obowiązkowa lista każdego małego misia!

Takie misie jak Miś Yogi, Baloo czy też nasz Uszatek, znalazły się na liście!
a chcesz wiedzieć jakie jeszcze inne postacie znalazły się na liści? Koniecznie zobacz!

Czytaj dalej...